Stowarzyszanie Wiślanie Master Way Skawina, a jeszcze w ubiegłym sezonie Ludowy Klub Sportowy Wiślanie Jaśkowice przyjedzie do Lubaczowa jako rywal w drugiej kolejce Betclic 3. ligi. Dla drużyna trenera Łukasza Skrzyńskiego jest to drugi sezon na boiskach trzecioligowych, a poprzedni był niezwykle udany.
Klub z województwa małopolskiego powstał w 1946 roku, wg oficjalnej strony zespołu, którego siedzibą jest gmina Skawina w powiecie krakowskim. Drużyna swoje spotkania rozgrywa na Stadionie Milenium w Skawinie, który mieści się przy ulicy Skawińskiej 32. Gminny obiekt został poddany modernizacji, a prace zakończą się wiosną 2025 roku. Stadion będzie mógł pomieścić 500 kibiców rozmieszczonych w pięciu sektorach pod zadaszoną trybuną. Płyta boiska o wymiarach 102m x 64m posiadać ma oświetlenie o mocy 500 lx. Obecnie drużyna rozgrywa spotkania na Stadionie Miejskim w Skawinie.
Drużyna która broni czerwono-biało-granatowych barw swój marsz do świata piłki rozpoczęła w sezonie 2011/2012, biorąc udział w barażach do małopolskiej IV ligi. Sam awans przyszedł dopiero w następnym sezonie. Beniaminek ligi szybko pokazał, że w rozgrywkach wojewódzkich będzie się liczył w grze o najwyższą stawkę. W pierwszym sezonie Wiślanie zajęli drugie miejsce, tracąc 3 punkty i ustępując MKSowi z Trzebinia. Rozgrywki sezonu 2013/2014 nie były aż tak udane – 4. miejsce, a ligę zawojowały rezerwy Cracovii. Kolejny rok przyniósł ponownie walkę z żółto-czarnymi z Trzebinia, tym razem decydowały już bezpośrednie spotkania, gdzie MKS zgromadził 6 punktów.
Sezon 2016/2017 dał upragniony awans! Wiślanie jako debiutant zakończyli trzecioligowe zmagania na 8. miejscu, co na pewno rozbudziło apetyty lokalnych działaczy i kibiców. Drugi rok na poziomie makroregionalnym zakończył się jednak spadkiem, znów o losie zadecydowały bezpośrednie mecze, tym razem z Podlasiem Biała Podlaska.
Wiślanie ponownie na cztery sezony „zadomowili się” w małopolskiej IV lidze. Pierwszy – pandemiczny sezon zakończył się wicemistrzostwem. Rozgrywki 20/21 finalnie wygrała Unia Tarnów, zwycięzca grupy wschodniej. W sezonie 2021/2022 piłkarze reprezentujący Jaśkowice musieli uznać wyższość Wieczystej Kraków i awans odłożyć na kolejny rok.
Przez ten czas z klubem pracował praktycznie jeden trener – Wojciech Ankowski, który związany z klubem był przez dziewięć lat, aż do sezonu końca sezonu 2021/2022.
Ojcem ostatniego sukcesu drużyny czerwono-biało-granatowych jest trener Łukasz Skrzyński, posiadający licencję UEFA A, który w lipcu 2021 roku zastąpił Ankowskiego. Obaj Panowie znają się doskonale z boiska, m.in. razem szkolili się jako nastolatkowie w Wiśle Kraków, aby później reprezentować Cracovię. Sam Skrzypiński grał w niej przez sześć lat, a na boiskach polskiej ekstraklasy reprezentował również barwy warszawskiej Polonii i Zawiszy Bydgoszcz, grając łącznie 149 spotkań. Po zakończeniu kariery został dyrektorem sportowym niebiesko-czarnych.
Pierwszy sukces z klubem trener zanotował już w pierwszym roku pracy – awansował na poziom III ligi grupy IV, gromiąc ligę i kończąc rozgrywki z 12. punktową przewagą. Powrót na boiska makroregionu okazał się niezwykle udany – w sezonie 2023/2024 Wiślanie zostali piątą siłą rozgrywek, wyprzedzając m.in. Chełmiankę, KSZO czy też Garbarnie oraz Podlasie.
Kadrę sztabu szkoleniowego małopolskiej drużyny stanowią w obecnych rozgrywkach Skrzyński oraz Piotr Giza – II trener, Kamil Kozłowski – trener przygotowania fizycznego, Jakub Krasuski – trener analityk, Michał Żmuda – trener bramkarzy, Jarosław Lalik – fizjoterapeuta oraz Zbigniew Żmuda – kierownik.
O sile zespołu w ubiegłorocznych rozgrywkach decydowali doświadczeni zawodnicy – Dawid Dynarek, Nigeryjczyk Monsuru Adisa strzelcy szesnastu bramek w rozgrywkach (obaj po 8) oraz Błażej Radwanek, który dołożył siedem trafień, a także Mateusz Krasuski zdobywca sześciu goli. Dominik Cholewa dołożył pięć trafień, a Jakub Seweryn cztery.
Między słupkami drużyny Wiślan kibice oglądali Sebastiana Ropka, Arkadiusza Leszczyńskiego i Szymona Brańczyka. Za defensywne poczynania Wiślan odpowiedzialni byli Patryk Kołodziej, Bartosz Tetych, Patryk Pischinger, Krystian Bociek, Nikodem Morawski, Arkadiusz Lewiński oraz Tomasz Jaklik. W pomocy dzielili Mateusz Krasuski, Michał Wiśniewski, Jędrzej Strózik, Grzegorz Marszalik, Adrian Rakowski, Dorian Gądek, Michał Stachera i Robert Ożóg. Za strzelanie bramek odpowiedzialni byli Cholewa, Monsuru, Seweryn i Radwanek W drużynie zgłoszeni byli również Rostyslav Shikitun, Patryk Nowakowski, Kamil Kuczak, a także Bartłomiej Gruszkowski.
Tegoroczna kadra zmieniła się względem tej z rozgrywek 23/24. Do drużyny dołączył 31. latek – Jakub Bąk pozyskany z Wieczystej Kraków, młodzieżowcy Dominik Janeczek, Mateusz Bartusiak z historią gry w krakowskiej Garbarni. Kadrę uzupełnił bramkarz Szymon Brańczyk oraz 17-letni wychowanek Wisły Płock Adam Cytacki. Do klubu dołączył również 34-letni był ekstraklasowicz Dawid Dynarek i 31-letni Bartosz Żurek, który w przeszłości grywał w KSZO, Puszczy czy też GKS-ie Bełchatów oraz stołecznej Legii. Jednym z wielu wzmocnień bezpośrednio z Cracovii został 20-letni Bartłomiej Kolec.
W pierwszej kolejce sezonu 2024/2025 na boiskach Betclic 3. liga Wiślanie pewnie pokonali na własnym obiekcie Klub Sportowy Unia Tarnów. Dwa gole zaliczył Radwanek (13. i 31. minuta), a wynik spotkania już w 35. minucie ustanowił Jakub Bąk.
Wiślanie Master Way Skawina to drużyna budowana na doświadczonych graczach ekstraklasowych, samo położenie gminy pozwala na ogromny rozwój sportowy poprzez pozyskiwanie graczy z Krakowa, Niepołomic, Oświęcimia czy nawet górnego śląska. Zadanie przed lubaczowską drużyną nie jest łatwe, ale kibice czekają na pierwsze punkty i będą mocno dopingować Pogoń-Sokół w sobotnim spotkaniu.