fot. Krzysztof Lis [facebook.com/star1926]

Miejski czy Starachowicki Klub Sportowy Star Starachowice? Mimo wszystko to lider tabeli po dwóch kolejkach w grupie czwartej Betclic 3. ligi. Drużyna trenera Przemysława Cecharza na ten moment strzeliła 12 goli, a autorem czterech z nich był Szymon Stanisławski.

Klub rozpoczęcie swojej historii datuje na 26 marca 1926 roku, a zapoczątkowało to wszystko połącznie Towarzystwa Sportowego Feniks Starachowice i klubu Orkan. Zielony-czarni spędzili 13 sezonów w 2. lidze, w tym najdłużej w latach 1970-1981. W tym czasie drużyna potrafiła walczyć o najwyższe cele m.in z Cracovią Kraków, łódzkim ŁKS-em, Odrą Opole oraz Górnikiem Zabrze. W latach 80. drużyna występowała na poziomie III ligi, a sam początek kolejnego dziesięciolecia był dla klubu ze Starachowic gorzką pigułką do przełknięcia, zresztą nie tylko sport cierpiał. Całe społeczeństwo związane było z największy producentem samochodów ciężarowych „Star”, a w tamtym czasie fabryka chyliła się ku upadkowi. Drużyna najpierw została zdegradowana do IV ligi międzyokręgowej, a kończyła na poziomie klasy A.

Awans przyszedł w 93. roku. a następne dwa lata wydawały się przynosić lepsze notowania, zielono-czarni dwukrotnie zajmowali 2. miejsce w okręgowych rozgrywkach. Kolejny kryzys klubu doprowadził do decyzji o złączeniu drużyny z rezerwami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Ten krok został później nazwany „kolejnym gwoździem do trumny” dla starachowickiego sportu. W 1999 roku drużyna wywalczyła awans do IV ligi, a już w kolejnym sezonie na poziom III, tym samym maskując panujący ciągle kryzys. Zweryfikował to sam sezon, gdzie drużyna zdobyła 12. punktów, a zimą straciła większość zawodników. Powrót na wojewódzkie boiska nie trwał długo – już w kolejnym sezonie drużyna zanotowała awans, który był ostatnim krokiem do upadku drużyny na kolejne kilka lat. W sezonie 2001/02 klub występował w trzeciej lidze, w sezonie 02/03 był już w V lidze, a od 2007 roku drużyna grała w świętokrzyskiej A klasie. Dopiero po 6 latach Star zdołał wywalczyć awans do okręgówki, w której grał do końca sezonu 2018/19.

Sezon 2019/20 był pierwszym od 2003 roku, w którym do Starachowic wróciła poważna piłka. Jako beniaminek, zielono-czarni po 18. kolejkach zajmowali 5. miejsce z dorobkiem 32. punktów, lecz sam sezon nie został rozegrany do końca w związku z pandemią. Następne rozgrywki nie były aż tak udane i Star zakończył w środku tabeli. Głośniej o aspiracjach drużyny ze Starachowic zrobiło się po dobrym sezonie 2021/2022. Drużyna prowadzona przez trenera Tadeusza Krawca ustąpiła tylko rezerwom kieleckiej Korony. Hummel IV liga 2022/2023 została zdominowana przez zielono-czarnych, którzy w 34. spotkaniach odnotowali 134 gole, 32 zwycięstwa i 2 remisy co dało im 98 punktów i dodatni bilans na poziomie 115.

Do III ligi drużyna weszła z hukiem, chociaż w trakcie sezonu miały miejsce zmiany na stanowisku trenera. Mimo 46. punktów po 24 kolejkach na koncie beniaminka, przegrana 3:0 z Garbarnią Kraków spowodowała, że z posadą pożegnał się trener Krawiec, którego na kolejny mecz zastąpił Jerzy Wołczyński. Ostatnie osiem spotkań drużynę poprowadził Przemysław Cecherz, który zdołał ugrać 19 punktów, wygrywając na zakończenie rozgrywek 2:1 z mistrzem ligi – Wieczystą Kraków.

Dobra końcówka w wykonaniu starachowiczan pozwoliła na kontynuację pracy trenera Cecherza, który jest posiadaczem Licencja UEFA Pro. Sztab uzupełnia pierwszy asystent trenera Artur Mikos, trener bramkarzy Jerzy Wołczyński oraz kierownik drużyny Marcin Słoka.

Kadra zawodników liczy 26 nazwisk, jednak do tej pory wybór trenera padł na dwudziestu piłkarzy. Na liście znajdują się bramkarze: Adam Dymanowski, Kamil Miazek, a takze Krystian Adamiak, Kacper Ambrozik, Bartosz Boniecki, Dominik Cheba, Sławomir Duda, Jeremiasz Hirniak, Mateusz Jagiełło, Kacper Kasperowicz, Mateusz Kawecki, Franciszek Lipka, Jakub Maszka, Piotr Mikos, Włodzimierz Puton, Szymon Stanisławski, Piotr Stefański, Adrian Szynka, Michał Wcisło, Kacper Żmudź oraz jeszcze niepowołani Bartosz Gębura, Bartosz Grunt, Dawid Kośmider, Tomasz Pietrasik, Przemysław Śliwiński, Maciej Styczyński.

Miazek to 28-letni bramkarz, który swoje umiejętności szlifował w holenderskim Feyenoordzie, a także angielskim Leeds. Od lipca tego roku rywalizuje o miejsce między słupkami bramki z 19-letnim wychowankiem KSZO Ostrowiec – Dymanowskim.

Linia obrony nie obyłaby się bez Jagiełło – dwudziestodziewięcioletni środkowy obrońca od 2021 roku występuje w Starze. W swoim piłkarskim CV ma takie kluby jak KSZO, Stal Stalowa Wola, Kotwica Kołobrzeg czy Pelikan Łowicz. Cheba to doświadczony obrońca, który przed sezonem przeniósł się z Wisły Puławy. Podczas swojej kariery reprezentował również KSZO i Ruch II Chorzów. Stefański w sierpniu 2021 roku przeniósł się z KS Warka, grając wcześniej w Broń Radom, Lubliniance czy Hetmanie Zamość, 28-letni skrzydłowy zbierał doświadczenie na poziomie 3. ligi, w której ma łącznie blisko 70 występów. Kasperowicz mimo młodego wieku (21 lat) ma za sobą już awans do I Ligi wraz z rodzimym klubem Chojniczanki Chojnice. Piłkarz został wypożyczony na sezon 24/25 do starachowickiego klubu. Kawecki to młodzieżowiec, wychowanek GKS-u Nowiny.

Adamiak to zawodnik grający w pomocy, swoją karierę rozpoczynał na boiskach w Łodzi. 20. letni Ambrozik również występuje w środku pola. W tej grupie jest również Duda, 35-letni zawodnik grał w Olkuszu, Wolbromiu, Katowicach, Motorze Lublin, a ostatnio w Stalowej Woli, nie wątpliwie jest podporą drużyny i pomaga w rozwoju takich zawodników jak m.in. urodzony w 2006 roku Hirniak, który może czerpać wiedzę od starszego kolegi. 21-letni Mikos, który ma epizod w młodzieżowych grupach Jagielloni od ubiegłego sezonu reprezentuje Star. W środku pola rządzi 28-letni Puton który w styczniu 2022 roku przeniósł się z Świdniczanki Świdnik. Jest wychowankiem Radomiaka, a grał również w ostrowieckim KSZO i Wiśle Puławy. Urodzony w październiku 2003 roku Wcisło to piłkarz, który dopiero rozpoczyna przygodę z poważnym futbolem, podobnie jak Żmudź.

Boniecki to napastnik, który w swojej karierze występował w m.in. w Pogoni II Szczecin, Elanie Toruń, Arce Gdynia czy Błękitnych Stargard. Do drużyny przed rozgrywkami, tak jak Boniecki, dołączył dziewiętnastoletni Lipka, który jest wychowankiem KSZO oraz rok starszy Maszka z Vineta Wolin. Stanisławski od sierpnia 2023 roku strzela w Starachowicach, w swojej karierze ten prawonożny napastnik reprezentował Radomiaka, GKS Bełchatów, Orlęta Radzyń Podlaski, Wisłę Puławy oraz Olimpię Elbląg. Na poziomie 3. ligi snajper ma ponad 50 bramek. Lewonożny Szynka jest wychowankiem poznańskiej Warty, którą w 2018 roku zmienił na kołobrzeską Kotwicę. W lipcu 2021 roku przeniósł się do Podhala Nowy Targ, a od lutego 2024 jest piłkarzem Staru Starachowice.


16 sierpnia, 2024