fot. Gabriel Kuszneruk [facebook.com/MKSPodlasieBP]

Podlasie Biała Podlaska, a w sumie Miejski Klub Sportowy Podlasie z siedzibą w Białej Podlasce to drużyna, która dziewiąty sezon z rzędu występuje na boiskach III ligi. Początek przygody na boiskach makroregionalnych był ciężki, a coroczna walka o utrzymanie mogła się skończyć spadkiem w sezonie 2020/21 – gdyby nie pandemia. Ostatnie dwa sezony, drużyna z województwa lubelskiego zajmowała miejsca za podium, a w samym klubie apetyty ciągle rosną.

Początek działalności sportowej w Białej Podlaskiej to rok 1950, wtedy to powstał zespół Spójnika, który finalnie w 1957 roku przyjął nazwę RKS Podlasie. Klub zniknął z piłkarskiej mapy w 1974 r., po lokalnej fuzji kilku zespołów. Reaktywacja ze skrótem przed nazwą MZKS nastąpiła w 1984 roku, a dwa lata później kibice mogli świętować awans do III ligi. Podlasie po sezonie 1986/87 spadło, a na powrót Biało-zielonych do ligi makroregionalnej czekano do roku 1994. W sezonie 95/96 w III lidze występowały dwa bialskie kluby – AZS i Podlasie. W kuluarach podjęto decyzję o połączeniu ich, a rundę wiosenną drużyna rozgrywała pod nazwą AZS-Podlasie Biała Podlaska. W 98. roku otarcie się o możliwość gry w barażach do II ligi klubowi odbiło się czkawką, już rok później drużyna spadła do IV ligi.

Początkiem XXI wieku klub przyjął obecną nazwę – MKS Podlasie, a głównym sponsorem został Urząd Miasta. Drużyna o tego momentu występowała na poziomie lubelskiej IV ligi. Niezwykłe emocje sympatykom przyniósł sezon 2008/2009, wtedy wraz z Wisłą Puławy Akademicy wywalczyli powrót na boiska makroregionalne, co ciekawe – nie ponosząc porażki przez całe rozgrywki (bilans 20-10-0).

W pierwszym sezonie drużyna pokazała się jako solidny beniaminek zajmując finalnie 9. miejsce, a zarazem wyprzedzając Dumę Powiśla dzięki dwóm ligowym wygranym w meczach bezpośrednich. Sezon 2012/2013 był pierwszym gdy Podlasie zaatakowało górną część tabeli. Walcząc do końca o tytuł mistrzowski z Siarką Tarnobrzeg i Avią Świdnik, biało-zieloni zakończyli rozgrywki na 3. miejscu. Wtedy w klubie grali m.in. Maksymiuk, Gawroński, Sobiczewski oraz Strockis, a punkty często dostarczał Hołoweńko. Kolejny rok nie był już tak udany, a zarząd do końca martwił się czy uda się pozostać na boiskach III ligi. Rozgrywki 2014/2015 na makroregionalnym poziomie zawdzięczają zbiegowi okoliczności. Trzeci raz nie udało się uniknąć najgorszego i po 6. latach drużyna na rok spadła na poziom wojewódzki. Od tego czasu drużyna nieprzerwalnie gra na poziomie III ligi.

W latach 2016-2019 biało-zieloni byli jednym z outsiderów ligi, mimo to utrzymywali w Białej Podlaskiej piłkę nożną na poziomie makroregionalny. W sezonie 2019/2020 po rozegraniu 18. meczów klub znajdował się na dnie tabeli, a zdobyte przez ten czas 8. punktów nie dało perspektywy na utrzymanie. Ponownie „uśmiechnęło się szczęście” do drużyny z Polesia – wybuchła pandemia COVID, a klub ponownie miał szansę grać w III lidze.

Do 2022 roku drużyna walczyła co sezon o życie, a zmiany nastąpiły kiedy stery objął trener Artur Renkowski, a władze miasta oddały do użytku zmodernizowany obiekt. Stadionie Miejskim w Białej Podlaskiej przy Piłsudskiego 38, który powstał w 1976 roku jest miejscem rozgrywania spotkań lubelskiej drużyny. Obiekt został zmodernizowany w latach 2020-2022, a prace kosztowały w sumie 24 mln. Nowy stadion posiada jedną, zadaszoną trybunę, usytuowaną po zachodniej stronie boiska. Po przeciwnej stronie znalazł się także sektor gości. Obiekt wyposażony jest ponadto w sztuczne oświetlenie.

26-letni trener Renkowski, posiadacz licencji UEFA A, podczas kariery piłkarskiej był w większości związany z Podlasiem i Jagiellonią Białystok. Podczas dwóch lat pracy, klub pod jego wodzą zajmował miejsca 5. i 6. w tabeli III ligi. Kadrę sztabu uzupełniają Grzegorz Adamski (pierwszy asystent trenera), Kacper Haponiuk (asystent trenera) Przemysław Skrodziuk (trener przygotowania fizycznego) oraz kierownik drużyny – Sławomir Wołczyk.

Sezon 2024/2025 Podlasie zaczęło od podziału punktów na własnym obiekcie po bezbramkowym pojedynku z Świdniczanką Świdnik. W drugiej serii gier podopiecznym Renkowskiego przyszło się mierzyć na wyjeździe ze spadkowiczem – Sandecją Nowy Sącz. Po pierwszej połowie goście prowadzili 0:2 po golach Marcina Pigiela w 21. min. oraz Adriana Wnuka dziesięć minut później. Gospodarze z małopolski odrobili straty za sprawą Wolszyńskiego, a punkty w Nowym Sączu pozostawił Pietraszkiewicz. Na komplet punktów kibice czekali do 3. kolejki, a na miejski do Białej Podlaskiej przyjechały rezerwy kieleckiej Korony. Gospodarze wyszli na prowadzenie po golu z rzutu karnego Pigiela 20 (k). Po zmianie stron do bramki gości trafił Maciej Orzechowski w 73. min. Kropkę nad i postawił Jarosław Kosieradzki. W derbach województwa lubelskiego z Chełmianką, po golu Mateusza Podstolaka drużyna dopisała następne 3 punkty. W ostatniej serii rozegranych spotkań biało-zieloni mierzyli się z outsiderem – Unią Tarnów. W pierwszej połowie trafił Cichocki, niespodziewanie wyrównał Rojkowicz. Już pięć minut po zmianie stron Podlasie wyszło na prowadzenie za sprawą Szymona Kamińskiego, a w 69. min. wynik spotkania ustalił Dominik Maluga.

W rozegranych 5. kolejkach Betclic 3. ligi z 28. osobowej kadry powołanie otrzymało do tej pory dwudziestu zawodników. W zespole nie brakuje młodych piłkarzy, którzy czerpią doświadczenie od ogranych kolegów.

Rolę rezerwowego golkipera pełni 40-letni Rafał Misztal. W drużynie pojawiło się kilka nowych twarzy, m.in. Paweł Lipiec – 29-letni bramkarz, który latem tego roku zmienił Starachowice na biało-zielonych. Maksym Gorzhuy – pomocnik, który przybył z pierwszej ligi ukraińskiej, gdzie reprezentował SK Poltava to prawonożny zawodnik urodzony w 1998 roku. Napastnik Domnik Maluga w poprzednim sezonie reprezentował barwy Stali Stalowa Wola, a w swojej karierze ma takie kluby jak Avia Świdnik, Puszcza Niepołomice, Cosmos Nowotaniec. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w SMS Łódź. Piotr Cichocki przybył w lipcu 2024 r. z Siarki Tarnobrzeg i od razu stał się jedną z wiodących postaci. Pomocnik swoje umiejętności szlifował w akademii Legii Warszawa. 20-letni Filip Kozłowski jest wychowankiem wrocławskiego Śląska, skąd w 2022 roku trafił do GKS Jastrzębie, końcem lipca trafił na Piłsudskiego. Michał Opalski to środkowy pomocnik urodzony w 2000 roku. Jako młody chłopak grał w akademii Wisły Kraków, później zasilił rzeszowską Stal. Ostatnio reprezentował Garbarnię Kraków. Jako 20-latek na III-ligowych boiskach posiada ponad 2 000 minut. Konrad Handzlik to drugi nabytek pozyskany ze Starachowic, nie zaliczył jeszcze debiutu w biało-zielonych barwach. Urodzony w Wadowicach, mierzący 168 cm pomocnik w swojej karierze grał na boiskach pierwszej, drugiej, trzeciej ligi. Podczas czterech spotkań na boiskach Ekstraklasy mierzył się z Wisłą Płock, Legią Warszawa, Jagiellonią Białystok i Zagłębiem Lubin. Przed rozpoczęciem rozgrywek do kadry dołączył młodzieżowiec – Michał Pokora. Wychowanek drużyn z rodzinnych Kielc spędził ponad 3 000 minut na boiskach Centralnej Ligi Juniorów.

Kapitanem drużyny jest Mateusz Podstolak, 33-letni środkowy obrońca pochodzący z podkarpacia. W wieku juniora reprezentował MKS Kańczugę, a szukając rozwoju dołączył do szkółki mieleckiej Stali. Końcem 2010 roku trafił do Limanowej, z której w 2012 roku powrócił do Stali Mielec. Od 2015 roku reprezentował Wisłę Sandomierz, KSZO Ostrowiec, Wólczankę Wólkę Pełkińską. Od 2022 roku reprezentuje Podlasie. Na boiskach 3. ligi piłkarz ma ponad 20 tys. minut. Środkowy pomocnik Tomasz Andrzejuk już 8 lat reprezentuje klub z Lubelszczyzny, notując łącznie ponad 15 000 min. w III lidze. Szymon Kamiński to mierzący 192 cm defensywny pomocnik. Pochodzący z Łukowa piłkarz w 2023 roku zmienił Orlęta na biało-zielonych, a wcześniej występował w Motorze Lublin i Unii Krzywda. Marcin Pigiel trzy lata gra w Podlasiu. Lewo-wahadłowy to mierzący 182 cm lewonożny piłkarz, wychowanek Jagielloni Białystok. Napastnik Damian Lepiarz to doświadczony 30-letni zawodnik. Wychowanek Wisły Kraków grał dla Rozwoju Katowice, Puszczy Niepołomice, Podhala Nowy Targ i ŁKS Lagów. Zawodnik zgromadził ponad 18 000 minut na boiskach od pierwszej do trzeciej ligi. Od stycznia bieżącego roku gra dla MKS-u gra środkowy obrońca Sebastian Krawczyk, który wrócił do gry po długim zawieszeniu. Dmytro Avidieiev uzupełnia linię defensywy. Młody Ukrainiec ostatnio występował w tomaszowskiej Tomasovii.

Maciej Orzechowski jest wychowankiem Tomasovii Tomaszów Lubelski, a w latach 2019-2021 przebywał w akademii Górnika Zabrze. 20-latek od lipca 2023 roku broni barw Podlasia. Szymon Twardowski ma dopiero 15 lat, a już zanotował debiut w pomocy na 3. ligowych boiskach. Szymon Kaczyński 13 września skończy 19 lat a już znalazł miejsce w kadrze meczowej. Adrian Wnuk to osiemnastolatek, który dopiero stawia pierwsze kroki w zawodowej piłce. Michał Grochowski urodził się w 2008 roku a do tej pory reprezentował Akademię Piłkarską Champion Biała Podlaska.

Na stój debiut w tym sezonie czeka ciągle 29-letni napastnik Ezana Kashay Yohannes, 19-letni Mateusz Pękała i Maciej Kurowsk, 18-letni Przemysław Chazan oraz Jarosław Kosieradzki, Jakub Kobyliński i Kacper Jakóczyk.

Drużyna z województwa lubelskiego to ograna ekipa, dla których rozgrywki makroregionalne to chleb powszedni. Po dwóch udanych sezonach zarząd, sztab, a także piłkarze będą chcieli powtórzyć sukces, a może osiągnąć coś więcej podczas kampanii 2024/2025.


28 sierpnia, 2024