fot. Daria Misiaszek [facebook.com/wisloka1908]

KS Wisłoka Dębica od pięciu sezonów występuje na poziomie III ligi, lecz w swojej długiej historii ma 11 sezonów spędzonych w II lidze, w której potrafiła zajmować wysokie lokaty. W obecnych rozgrywkach drużyna do tej pory tylko raz punktowała ale w kosmicznym stylu.

Klub Sportowy Wisłoka jest jednym z najstarszych klubów w Polsce. Założony w 1908 roku jako Koło Sportowe Wisłoka stowarzyszanie o biało-zielonych barwach swoją działalność rozpoczęło przy współpracy z grupą uczniów i nauczycieli dębickiego Gimnazjum im. Franciszka Józefa. Sama nazwa drużyny pochodzi od rzeki płynącej przez miasto, a początki działalności były trudne. Funkcjonowanie zostało zaprzestane w związku z wybuchem I wojny światowej, a reaktywacja nastąpiła w 1919 roku. Trzy lata później stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane do Rejestru Stowarzyszeń Sportowych jako Towarzystwo Sportowe Wisłoka, a pierwsze spotkania ligowe rozegrała w klasie C w podokręgu tarnowskim, okręgu krakowskiego w 1923 roku.

W latach 60. drużyna występowała regularnie na poziomie III ligi, awansując w sezonie 1971/72 do II ligi, w której to grała aż do rozgrywek 1979/1980 kiedy to po zajęciu 15. miejsca spadła na kolejnych 8 sezonów. Kolejna zmiana rozgrywek była ponownie związana ze spadkiem klubu. W sezonie 1987/88 Wisłoka zajęła 1. miejsce w IV lidze, awansując ponownie na trzeci poziom rozgrywkowy. Po trzech latach biało-zieloni wywalczyli awans do II ligi, powracając tym samym na cztery lata do rozgrywek centralnych. Największy sukces tamtego okresu to 5. miejsce w II lidze w sezonie 73/74.

Następna przygoda na 2. ligowych boiskach miała miejsce w latach 1991-1995, wtedy drużynie udało się osiągnąć 7. miejsce oraz ćwierćfinał Pucharu Polski (92/93). Wtedy też doskonale rozwijała się młodzież dębickiego klubu, juniorzy zanotowali 4. miejsce w Mistrzostwach Polski.

Od 1995 do 2002 roku Biancoverde grając na poziomie 3. ligi zajmowali wysokie miejsca w tabeli, ale awans i powrót na boiska centralne nie był możliwy. Po bardzo dobrym okresie przyszło kolejne załamanie – 2002/03 i 5. miejsce na podkarpackich boiskach (IV liga), w kolejnym roku udało się poprawić ten wynik, zajmując 4. lokatę, a w 2004/05 było już tytuł wicemistrzowski.

Mistrzostwo udało się zdobyć w 2006 roku, aby na cztery sezony powrócić na poziom makroregionalny. Skutki tego były jednak dla kibiców Wisłoki tragiczne, w 2010 roku drużyna spadła do IV ligi, a w rozgrywkach 2012/13 walczyła o awans z klasy okręgowej aby ponownie grać na czwartoligowych boiskach – z powodzeniem. Już w pierwszym sezonie drużyna zajmując 2. miejsce (mistrzostwo wywalczyła Wólczanka Wólka Pełkińska) awansowała na rok, aby ponownie zanotować mocny regres.

Ostatnia „krwawa historia” dębiczan to lata 2015-2017, wtedy to drużyna zanotowała dwa spadki, z III ligi aż do okręgówki. Mimo tego miasto i klub pokazały sportowego ducha jaki tam drzemie, w 2019 roku biało-zieloni wywalczyli awans do III ligi, w której grają aż do dziś.

W trwającym sezonie drużyna po 4. kolejkach ma 3 punkty. W pierwszych trzech meczach notując porażki i strzelając tylko jednego gola, klub odbił się z outsiderem – Unią Tarnów, wygrywając 1:9 oraz znacznie poprawiając swój bilans bramkowy.

Trenerem drużyny Wisłoki jest 43-letni Bartosz Załotar, który w swojej karierze prowadził takie kluby jak Izolator Boguchwała, Igloopol Dębica, Wolania Wola Rzędzińska, a pracę trenerską rozpoczynał w Nowa Jastrząbka. Trener Załotar z klubem związany jest od grudnia 2022 roku. Asystentem trenera jest 37-letni, aktywny gracz pierwszego zespołu – Michał Bogacz. Sztab uzupełniają lekarz Maksymilian Stęga, trener bramkarzy Jakub Kieraś oraz kierownicy drużyny Bogusław Pater i Mariusz Żmuda.

Kadra drużyny to 21. zawodników, w tym kilka nowych nabytków. O miejsce między słupkami walczy dwóch bramkarzy, to Piotr Chrapusta i Filip Dziurgot. Obaj to młodzieżowcy, obaj wypożyczeni. Smaku dodaje to, że jeden jest wychowankiem rzeszowskiej Resovii, drugi zaś Stali.

Filarem obrony na pewno jest nowy nabytek Wisłoki Michał Czarny, doświadczony obrońca pochodzący z powiatu lubaczowskiego w swojej karierze występował na poziomie I, II i III ligi. Bartosz Grasza od lipca 2023 roku występuje przy Parkowej. 24-latek pochodzący z Lublina w swoim CV ma Stal Stalowa Wola, Sokół Sieniawa oraz biłgorajską Ładę. Wspierają ich Mateusz Geniec i Radosław Czerwiec. Geniec to 23-letni prawy obrońca, który dołączył z Sandecji Nowy Sącz. Piłkarz wcześniej występował w Sokole Sieniawa oraz rzeszowskiej Resovii. 17-letni lewonożny Czerwiec jest wychowankiem Igloopolu, a zimą 2021 roku przeniósł się do akademii Legia Warszawa, gdzie grał na poziomie CLJ U-15 i U-17. Zawodnik przed sezonem związał się z klubem 2-letnią umową. Dominik Cabała to kolejny doświadczony obrońca w szeregach biało-zielonych. Urodzony w 1990 roku stoper grał m.in w Unii Tarnów i rezerwach Termalici oraz w Dunajcu Zakliczyn. Linię defensywy uzupełnia pochodzący z Dębicy 37-letni Michał Bogacz.

Do zespołu wrócił dobrze znany lubaczowskim kibicom Sebastian Fedan. Doświadczony pomocnik, który przez rok reprezentował barwy niebiesko-biało-niebieskich, w trakcie pobytu na Wyszyńskiego dał się poznać jako lider. Dobry przegląd pola oraz opanowanie podczas operowania piłką to główne atuty 33. latka. Jakub Siedlecki grający w defensywnej części środka pola, ma 23 lata, a w ostatnim czasie reprezentował Wisłę Sandomierz. Damian Łanucha to piłkarz, który od małego związany jest z Dębicą, to jego rodzinne miasto, tutaj wychowywał się i grał od najmłodszych lat, w Igloopolu – podobnie jak Łanucha. Później reprezentował barwy Resovii, Legii II, Karpat Krosno i Puszczy Niepołomice. Od 2017 roku związany jest z biało-zielonymi. Jarosław Czernysz urodzony w Jarosławiu od lutego 2024 roku reprezentuje Wisłokę. Zawodnik rozegrał 27 spotkań na poziomie I ligi w barwach Resovii oraz Odry Opole oraz ponad 60 na poziomie III ligi w barwach Wisłoki, KSZO, Stali Brzeg i Polonii Bytom. Dominik Kulon, 21-latek przed rozpoczęciem ubiegłego sezonu dołączył z rezerw Górnika Zabrze. Piłkarz jest podstawowym wyborem trenera, a na poziomie IV ligi ma już ponad 40 meczów. W barwach Górnika piłkarz występował w CLJ, gdzie 15-krotnie pojawiał się na boisku. Kacper Maik, swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w drużynach Olimpii Dębica, Wisłoki, Stali Mielec i Korony Kielce. W 2018 roku dołączył do Siarki, a następnie występował w Radziszowiance Radziszów. Od lipca 2022 jest ponownie związany z Wisłoką. Na boiskach 2. ligi piłkarz zagrał 25 spotkań, na boiskach makroregionalnych piłkarz ma blisko 65 spotkań. Krzysztof Żmuda jest młodzieżowcem, który w 2021 roku został dołączony do pierwszego składu. Krzysztof Zawiślak urodziny w 1993 roku to prawnonożny ofensywny pomocnik, który dołączył w 2023 roku z Siarki Tarnobrzeg. Rzeszowianin w swojej karierze grał dla Błękitnych Ropczyce, Tomasovii Tomaszów Lubelski, Chełmianki Chełm i Wisły Sandomierz. Dwudziestolatek Jakub Strózik dołączył w lipcu tego roku do Wisłoki, zamieniając DAP Dębica na Biancoverde.

Nikita Nazarenko to napastnik ukraińskiego pochodzenia. 19-latek dołączył z Desna Czernihów w 2022 roku, w ostatnim okresie był wypożyczony do DAP Dębica, a w lipca br. wrócił do Wisłoki. Jakub Bator to dwudziestotrzyletni napastnik, który trafił w lipcu z Unii Tarnów na Parkową. W swojej karierze był graczem pierwszej drużyny Rakowa Częstochowa oraz rezerwach, a także występował w GKS Bełchatów. Bator zanotował 10 minut na boiskach Ekstraklasy, blisko 1 000 minut na poziomie 1. ligi oraz ponad 4 600 minut na boiskach 3. ligi. Piotr Hładyszewski jest wychowankiem klubu, a w lipcu tego roku zaproponowano mu grę w pierwszej drużynie po przygodzie w dębickim DAP-ie. Łukasz Siedlik to najbardziej doświadczony napastnik, w swojej karierze zanotował ponad 10 000 minut na boiskach 3. ligi, a także epizody na 1. i 2. ligowych boiskach w barwach Sokoła Ostróda, Ruchu Chorzów i Rakowa Częstochowa.

Klub Sportowy Wisłoka Dębica swoje mecze rozgrywa na własnym stadionie przy Parkowej 1 w Dębicy. Pojemność obiektu to około 2 200 miejsc, w tym sektor gości może pomieścić 420 sympatyków. Boisko o wymiarach 103×68 m. nie posiada oświetlenia. Ze względu na remont liczba miejsc na stadionie na dany moment zmniejszyła się do 608 miejsc siedzących na małej trybunie, ponieważ główna trybuna jest w remoncie. Zamknięty jest także sektor dla gości.

Wisłoka Dębica to drużyna z długą historią, ogromnym potencjałem sportowym i niesamowitą grupą kibiców wspierających ich w każdym meczu. Klub nie aspiruje do awansu lecz chce być mocnym graczem na III-ligowych boiskach. Te założenia udają się naprzemiennie patrząc na historię klubu, który potrafił po znakomitych sezonach dołować, finalnie odbijając się od dna i wracając na poziom makroregionalny.


23 sierpnia, 2024