TS Wisła II Kraków S.A., a dokładnie rezerwy Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków Spółka Akcyjna jest tegorocznym beniaminkiem rozgrywek Betclic 3. ligi. Drużyna trenera Bartosza Bąka to drugi zespół pierwszoligowej drużyny, która jest aktualnym zdobywcą Pucharu Polski.

Klub powstał w 1906 roku, natomiast druga drużyna kilkakrotnie była tworzona i zamykana. Rozegrała jedenaście sezonów na trzecim poziomie rozgrywek ligowych w Polsce. Rezerwy Białej Gwiazdy pierwszy raz wystąpiły na boiskach makroregionalnych w sezonie 1982/1983. Wisła II będąc w grupie VI (śląskiej) III ligi polskiej, zdobywając tylko 13 pkt, zajęła ostatnie 14. miejsce i spadła poziom niżej. Powróciła na jeden sezon w 1993 roku, tym razem do grupy krakowskiej oraz w 1997 – gdy w grupie krakowskiej (IV) zajęła 7 miejsce. Mimo wysokiej lokaty, w związku z reformą ligową nie zapewniło jej to pozostania na trzecim poziomie rozgrywek. W latach 2003–2007 zespół występował w grupie IV trzeciej ligi polskiej. W sezonie 2003/2004 zajął 6. miejsce, w sezonie 2004/2005 – 10 miejsce. W sezonie 2005/2006 drużyna zajęła 14. miejsce ale dzięki wycofanie się HEKO Czermno jednak pozostał w lidze. W sezonie 2006/2007 zespół ponownie zajął 14. miejsce i pożegnał się z trzecioligowymi boiskami.

W sierpniu 2016, w związku z trudnościami finansowymi, zespół rezerw został zlikwidowany i wycofany z rozgrywek. Zawodnicy zostali przeniesieni do pierwszego zespołu lub do ekipy juniorskiej występującej w Centralnej Lidze Juniorów. W marcu 2017 zapowiadano przywrócenie zespołu rezerw ale klub przystąpił do rozgrywek IV ligi małopolskiej dopiero w sezonie 2019/2020. Finalnie rezerwy krakowskiego klubu zajęły trzecie miejsce w tabeli, a po zakończeniu sezonu zostały ponownie rozwiązane. Reaktywacja nastąpiła przed sezonem 2023/2024.

Wisła II Kraków nie miała większych problemów aby wygrać IV ligę małopolską w kampanii 23/24. Wychodząc zwycięsko w 29. z 36. spotkań, sześciokrotnie dzieląc się punktami i raz doznając goryczy porażki krakowianie zgromadzili aż 93 punkty. 114 strzelonych goli i 33 stracone potwierdzają tą dominację na małopolskich boiskach.

Drużyna, jako rezerwy często musiała odbywać spotkania na obcych obiektach. W XXI wieku swoje mecze rozgrywała głównie na obiekcie Wawelu, czyli wielofunkcyjnym stadionie sportowy położonym przy ulicy Podchorążych, należącym do gminy miejskiej Kraków. Ponadto korzystała także ze stadionu miejskiego w Skawinie. A ostatnie rozgrywki IV-ligowe odbywały się na Stadionie Dalinu Myślenice. Obecnie mecze Rezerw Białej Gwiazdy kibice oglądają na Stadionie Miejskim im. Władysława Kawuli w Krakowie. Obiekt posiada 1 224 miejsc.

Sztab drużyny tworzą Bartosz Bąk – I trener, Krystian Żakowicz i Aliaksandr Mikhailov – asystenci, Siarhei Mikhailau, który jest trenerem bramkarzy, Karol Baran czyli trener przygotowania motorycznego oraz Ryszard Polak i Grzegorz Pietrzyk – fizjoterapeuci, a także kierownik drużyny Paweł Garbacz. Trener Bąk, to 29-letni szkoleniowiec, który posiada licencję UEFA A. Odbywał praktyki trenerskie w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków od stycznia 2015 do czerwca 2016, następnie przejął młodzież z rocznika 2008 oraz został asystentem trenera w roczniku 2004. W kolejnym sezonie został mu powierzony rocznik 2007. Przed kampanią 23/24 został drugim trenerem rezerw krakowskiej drużyny, a zimą objął funkcję pierwszego sternika, wywalczając z Wisłą awans na boiska Betclic III Ligi.

Kampania 2024/2025 jest w wykonaniu niebiesko-biało-czerwonych nierówna. Na inaugurację, w roli gospodarza zremisowali 1:1 z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, aby już w kolejnym tygodniu dać sobie wyrwać 2 punkty w starciu z Świdniczanką Świdnik w 90. minucie. Sytuacja powtórzyła się w 3. kolejce, kiedy to Sandecja Nowy Sącz po golu w końcówce spotkania zdołała wywieźć punkt z Krakowa. Wysoka porażka w starciu z rezerwami kieleckiej Korony i brak punktów w starciu z Chełmianką z Chełma nie napawała optymizmem sztabu. Humory poprawione zostały dopiero w szóstej serii gier, kiedy to w Tarnowie pokonana została Unia 0:4.

Najlepszym strzelcem w obecnych rozgrywkach jest Maciej Kuziemka – strzelec trzech bramek, po dwa trafienia na swoim koncie mają Jehor Chromych i Wiktor Szywacz, raz do bramki trafiali Dawid Olejarka, Karol Tokarczyk i Dominik Sarga.

Klub do rozgrywek III-ligowych zgłosił 41. zawodników. Na liście znaleźli się: Filip Baniowski, Marcin Batoń, Wiktor Biedrzycki, Michał Bierzało, Danylo Boiko, Kamil Broda, Sławomir Chmiel, Karol Dziedzic, Patryk Gogól, Marcin Górkiewicz, Filip Gryglak, Kamil Kaczówka, Jehor Chromych, Jakub Kowalski, Jakub Krzyżanowski, Mariusz Kutwa, Maciej Kuziemka, Patryk Letkiewicz, Jakub Madej, Mateusz Młyński, Patryk Moskiewicz, Dawid Olejarka, Karol Sałamaj, Igor Sapała, Dominik Sarga, Wiktor Sierda, Radosław Skała, Kacper Skrobański, Bartłomiej Sowa, Mateusz Stanek, Piotr Starzyński, Kaper Symula, Wiktor Szywacz, Karol Tokarczyk, Kuba Wiśniewski, Maciej Wolicki, Piotr Zagórowski, Arkadiusz Ziarko, Michał Zimon, Jakub Złoch, Maciej Walicki,

Mimo szerokiej kadry, dużej możliwości rotacji, do tej pory wystąpiło 26. zawodników.

Głównymi wyborami trenera Bąka są Letkiewicz, Ziarko, Szywacz, Moskiewicz, Młyński, Stanek, Zimon, Kuziemka, Chmiel, Chromych, Boiko, Olejarka, Skrobański, Złoch uzupełniani przez Wiśniewskiego, Walickiego, Baniowskiego. Z ławki rezerwowych w każdym spotkaniu pojawiał się Sałamaj. Wielokrotnie trener korzystał z usług Złocha, Sargai, Kaczówki, Gryglaka i Tokarczyka. Na boisku pojawiali się również Skała, Baniowski i Stanek, w meczej kadrze pojawił się także Sierda i Zagórowski.

Drużynę tworzą zawodnicy, którzy w dalszym ciągu mają status młodzieżowca. Najstarszy w zestawieniu jest 29-letni Michał Bierzało, który obecnie zmaga się z kontuzją. Kolejnymi na liście „doświadczonych” są dwaj 23-latkowie, obrońca – Moskiewicz i napastnik – Młyński. Kapitan – Szywacz, pomocnik Olejarka, który przybył ze Stali Rzeszów, a grał również w Radomiaku, Legii II i Wólczance Wólka Pełkińska oraz obrońca Chmiel – to właśnie oni zamykają listę zawodników po 21. roku życia. Większość kadry to wychowankowie Akademii Piłkarskiej Wisły.

Poziom klubu z Krakowa nie podlega dyskusji, jest to drużyna, która dzięki swojej historii, możliwościom i zapleczu jest jednym z najgroźniejszych rywali na boiskach III ligi. Młody wiek zawodników, a zarazem dobre wyniki na boiskach IV ligi ukazują poziom zaawansowania sportowego, nawet w rezerwach 1. ligowej drużyny.


5 września, 2024