źródło: mksczarnipolaniec.pl

Miejski Klub Sportowy Czarni Połaniec to kolejny rywal z doświadczeniem na boiskach III ligi. Jedenasty sezon drużyny z województwa świętokrzyskiego na boiskach III ligi w ostatnich 17. latach budzi respekt, chociaż obecny sezon nie należy do najlepszych.

Drużyna z Połańca pod nazwą Czarni została zarejestrowana 5 lipca 1948 roku i była jednym z pierwszych ośrodków sportowych w regionie. Co ciekawe, sam Połaniec prawa miejskie otrzymywał dwukrotnie. Pierwszy raz uzyskując już w 1264 roku, aby utracić w 1870, a zarazem będąc w międzyczasie miastem królewskim w powiecie sandomierskim w drugiej połowie XVI wieku. Połaniec stał się ponownie miastem dopiero 1980 r. Klub, pierwotnie pod nazwą LZS Czarni, od początku działalności nie skupiał się wyłącznie na piłce nożnej. Lokalna społeczność mogła uczestniczyć w sekcji piłki siatkowej i lekkoatletyki. W 1954 r. LZS doczekał się rozpoczęcia inwestycji związanej z modernizacją obiektu, chociaż największe prace przeprowadzone zostały po 1960 roku, kiedy to w Połańcu powstał jeden z najlepszych obiektów w województwie. W 1967 roku, na zebraniu Zarządu przemianowano nazwę na „Ludowy Klub Sportowy Czarni Połaniec”.

Obecnie Żółto-czarni domowe mecze rozgrywają na obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Sportowej 1 w Połańcu, który został zmodernizowany w 2018 roku. Obecnie obiekt może pomieścić 900 kibiców, a 420 może usiąść na głównej trybunie, która jest częściowo zadaszona. Płyta główna boiska posiada wymiary 100 x 70 m. W budynku klubowym, oprócz szatni mieści się także siłownia, sauna oraz jaccuzi.

W ostatnich latach klub aż 11 sezonów spędził na poziomie III ligi, począwszy od sezonu 2008/2009, kiedy to jako beniaminek zdołał zakończyć sezon na wysokim 8. miejscu. Powtarzając sukces z miejscem w tabeli rok później. Sezon 2010/11 był znacznie gorszy, drużyna przegrała 22 z 34. spotkań i na rok pożegnała się z boiskami makroregionalnymi. Powrót okazał się nieudany i Czarni ponownie spadli. Ponowny udział w III lidze w sezonie 2014/2015, przypomniał kibicom z gminy miejsko-wiejskiej dobre czasy sportu – MKS zakończył rozgrywki na bezpiecznym 9. miejscu. Jednak reorganizacja rozgrywek w 2016 roku wyrzuciła z grona trzecioligowców drużynę z Połańca, mimo iż zajęła ponownie 9. miejsce gromadząc punkt więcej. W sezonie 2018/19 piłkarze ze Sportowej wrócili do grona drużyn z 4. województw. Po słabym sezonie wraz z Solą Oświęcim, Spartakusem Daleszyce i Wiślanami Jaśkowice, spadli do IV ligi.

Od sezonu 2021/22 drużyna nieprzerwalnie występuje na boiskach III ligi. W pierwszym roku Czarni zajęli 12. miejsce, punktując w 19. spotkaniach, w tym 11 razy zdobywając komplet. Kolejne dwa sezony były zdecydowanie lepsze, dwukrotnie 9. miejsce w rozgrywkach. W sezonie 2022/23 żółto-czarni potrafili na swoim obiekcie ograć wicemistrza – Avię, trzecią w tabeli Wieczystą oraz rezerwy Cracovii. Na delegacjach w województwie podkarpackim zatrzymać piłkarzy z Połańca potrafił mistrz – Stal Stalowa Wola (2:1) i KS Wiązownica, wygrywając 1:0. Podopieczni ówczesnego trenera Michała Szymczaka komplet punktów wywozili z Dębicy po starciu z Wisłoką (2:3) i Sieniawy pokonując Sokół 1:3. Finalnie drużyna zakończyła rozgrywki z 47. punktami i bilansem 47-58. Ubiegłoroczne zmagania MKS zakończył z 48. punktami i znacznie lepszym stosunkiem bramek, 58-54.

Obecnym sternikiem Czarnych Połaniec jest pracujący od stycznia 2024 roku Łukasz Cabaj, który wcześniej prowadził Igloopol Dębica. Trener Cabaj jest posiadaczem licencji UEFA A. Bilans punktowy drużyny w 23. meczach pod wodzą 42-letniego szkoleniowca wynosi 1,35, ale ostatnie 7 spotkań to średnio 1 pkt w meczu, 9 goli strzelonych i 19 straconych. Sztab uzupełniają Robert Mazur (trener bramkarzy), Piotr Bachan (trener przygotowania fizycznego) oraz kierownik – Mateusz Sobierajski i Kamil Majka, który pełni funkcję masażysty.

Rozgrywki 2024/25, a szczególnie spotkania wyjazdowe to trudne rywalizacje dla żółto-czarnych. Delegacja do Nowego Sącza, Chełma i Ostrowca Świętokrzyskiego to potężny bagaż bramek. Porażka z KSZO 6:1 w drugiej kolejce, 6:0 w starciu z Sandecja w czwartej serii gier oraz 3:1 z Chełmianką to aż 15 goli straconych na obcym terenie. Warto popatrzeć na tabelę i zwrócić uwagę, że są to drużyny z miejsc 1-4 po 7. kolejkach. Na swoim obiekcie jest lepiej, porażka z Siarką na inaugurację 2:4 to nie jest wynik, którego należy się wstydzić. W 3. kolejce Świdniczanka została pokonana 2:0, a tydzień później mocne rezerwy Korony bezbramkowo zremisowały przy Sportowej. Kolejną ofiarą był outsider z Tarnowa, który musiał przyjąć trzy bramki od podopiecznych trenera Cabaja.

Kadra drużyny liczy 23. zawodników. Graczem, który w tym sezonie rozegrał najwięcej minut (666) jest 20-letni wychowanek klubu z Połańca, strzelec dwóch goli – Michał Smoleń. Drugi w tej klasyfikacji z 659. minutami jest Damian Bawor. 26-latek pełni funkcję kapitana, a na inaugurację strzelił oba gole dla gospodarzy. Mateusz Chmielowiec to trzeci wybór trenera przy ustalaniu jedenastki. Urodzony w 2002 roku ofensywny pomocnik rozegrał już 654 minuty i w tym czasie strzelił honorowego gola w starciu z Chełmianką. Michał Banik to 25-letni ofensywny piłkarz, który w tym sezonie ma na swoim koncie 3 gole podczas 623. min. Zawodnik reprezentował w przeszłości m.in. Podhale Nowy Targ i rezerwy Wisły Kraków oraz wraz z akademią grał na poziomie CLJ U-19. Adam Kramarz to ostatni zawodnik, który w obecnej kampanii notował gola dla Czarnych. 22-letni piłkarz to wychowanek akademii Stali Mielec. W seniorskiej karierze reprezentował KSZO i Puszczę Niepołomicę, z której tego lata przeniósł się na Sportową w Połańcu. Jakub Kałaska i Szymon Salamon oraz Kamil Słoma i Igor Kierys to zawodnicy, którzy rozegrali pomiędzy 450, a 550 minut. Salamon to młodzieżowiec, który jest wypożyczony do końca tego sezonu ze Stali Rzeszów. Defensywny pomocnik Kałaska jest wychowankiem rzeszowskiej Resovii. 22-latek poprzednio występował w Wiśle Sandomierz, a od lutego 2023 jest zawodnikiem żółto-czarnych. Słomka to napastnik, który w swojej karierze przechodził przez Ruch Chorzów, Resovię, Garbarnię, rezerwy szczecińskiej Pogoni, Polonię Warszawa, Wisłokę, Wiązownicę oraz Lechię Sędziszów Młp. Zawodnik ma ponad 2 200 minut na boiskach 1. Ligi, 1 400 2. Ligi i blisko 2 000 na boiskach trzecich lig. Kierys to młodzieżowiec, który zanotował już dwa napomnienia w tym sezonie. Pomocnik jest wypożyczony z rzeszowskiej Stali. Trener między słupkami ma dwa wybory, obaj grali już po ponad 290 minut. Wiktor Kowal notując 295 minut jest drugi w tej klasyfikacji. Osiemnastolatka wyprzedza doświadczony Marcin Wieczerzak. Urodzony w kwietniu 1997 roku bramkarz spędził 384 minuty broniąc dostępu do bramki. 21-letni środkowy obrońca Filip Bakowski i wypożyczony z Woli Chorzelowskiej Tomasz Mucha mają ponad 330 minut na swoich kontach. Niewiele mniej mają dwaj pomocnicy wypożyczeni z mieleckiej Stali – Krystian Kardyś i Konrad Guca. Na ponad 100 minut mogli liczyć dwaj młodzieżowcy – 18-letni Oliwier Galara i 16-letni Igor Kilian. Swoje szanse otrzymywali również Brian Gaj, Franciszek Jaskot i 15-letni Miłosz Przekota, który zanotował 23 minuty na boiskach Betclic 3. ligi.

Średnia wieku zawodników, którzy pojawili się na boisku w drużynie MKS Czarni Połaniec podczas sezonu 2024/2025 nie przekracza 21. lat. Ostoją drużyny jest na pewno kapitan Damian Bawor, który związany jest z klubem od 2018 roku. W atakach ofensywnych skuteczność drużyny w obecnej kampanii to 1,29 gola na mecz, natomiast rywale strzelają żółto-czarnym co około 33 minuty. Warto zauważyć, że 15 z tych bramek straconych zostało w trzech meczach z górą tabeli, w dodatku w delegacji. W pozostałych czterech pojedynkach rywal średnio strzelał gola na mecz, a bardzo skuteczna Korona nie potrafiła znaleźć sposobu na defensywę trenera Cabaja.


13 września, 2024